Kozák András Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes- és kiváló művész 1943. február 23-án
született.
A Színház- és Filmművészeti Főiskolát 1965-ben fejezte be. A színművészet mellett rendezéssel is foglalkozott. Ő volt az a színész, aki el tudta játszani a hőst és a hősszerelmest, a katonát és a fejedelmet, életre keltette Kossuth Lajost, Bartók Bélát és Bánk bánt. Sztárszínésze volt a nagy hírű Kazimir Károly vezette Thália Színháznak és Jancsó Miklós filmjeinek. Gazdag filmes pályájából nehéz lenne csak egy-kettőt kiragadni. Íme néhány cím: Sodrásban, Így jöttem, Szegénylegények, Tízezer nap, Csillagosok, katonák, Fényes szelek. Felesége, Drahota Andrea negyven esztendőn át volt hű társa a színpadon és a magánéletben is. 2005. február 24-én, 62. születésnapja után egy nappal hunyt el az egyik leghitelesebb magyar színész, aki ha csöndben volt a színpadon, csöndjeivel is többet adott, mint sokan a percekig tartó monológokkal.
„ Ő volt az a színész, aki az örök férfiasságot, a fanyarságot, a nyugalmat, a csendességet hordozta."
Puskás Tamás




