Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - március 18.

56 évvel ezelőtt, 1965. március 18-án Alekszej Arhipovics szovjet űrhajós

volt az első ember a történelemben, aki a Voszhod-2 űrhajóból az űrbe kilépve űrsétát hajtott végre. Az űrséta a legáltalánosabb megfogalmazásban az űrhajón kívül, a világűrben végzett munka. Mivel megvolt a kockázata, hogy a NASA megelőzi a szovjet űrprogramot, tíz héttel az amerikaiak előtt Leonov 12 percet töltött az űrben. Sisakjában hallotta amikor a parancsnok jelentette a Földnek: „itt Almaz-1 az ember kilépett a világűrbe. ”Mély sötétség, mindenütt csillagok és elviselhetetlen fényességű Nap.” - számolt be a látványról. Kalandja viszont majdnem az életébe került, mert az űrruhájában megnőtt a nyomás és így nem fért át a Voszhod zsilipjén. Kénytelen volt csökkenteni a nyomást, de ezzel levegője is vészesen fogyni kezdett. Végül sikerült nagy nehezen visszajutnia a fedélzetre, ám ezzel nem értek véget a megpróbáltatások. A küldetés során több műszaki hiba is fellépett, ezért a tervezett leszállóhelytől 2000 ezer kilométerrel távolabb az Urál hegység vadonjában landoltak. Leonov és az űrhajó parancsnoka három napot töltött a hóban és fagyban, mire megérkezett értük a mentőexpedíció.”Három napot vártunk az erdőben, mielőtt megtaláltak bennünket, a szovjet rádió bemondta, hogy a repülés után szabadságon vagyunk” - emlékezett vissza. 1975-ben még a hidegháború vége előtt Leonov a Szojuz-19 parancsnokaként részt vett a Szojuz- Apollo program keretében az első nemzetközi űrrepülésben.

2021. március 16., 14:48
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek