Halló, itt vagyok! – még ma is fülünkben cseng, hogyan jelentkezett be éveken át Szilágyi János a rádióban.
A népszerű újságíró, műsorvezető, riporter ma ünnepli 85. születésnapját.
Szilágyi János 1936-ban született Budapesten egy polgári családban. 1945 után, mivel szülei külföldi kiküldetésbe mentek, lakója volt az Örömvárosnak, a Gaudiopolisnak. A sors olyan gyermekkorral ajándékozta meg, amely egész életére kihatott, egyszerre volt rémisztő és jellemformáló. Édesapja, Szilágyi Pál fontos pozíciót töltött be a kommunista pártban és előbbre helyezte a párthűséget, a haza szolgálatát, mint a családját. „Apámat kiküldték Argentínába egy kereskedelmi kirendeltség vezetőjének és felajánlotta, hogy nem viszi ki a gyereket, nem is kéri, hogy vihesse, nehogy az a gyanú merüljön fel, hogy ő esetleg disszidálni akar…” Így történt, hogy Szilágyi János akkor még Jánoska, nem egy szerető családban, apu és anyu jelentette biztonságban, melegségben nőtt fel, hanem egy irtózatosan szigorú, szabályrendszerben működő intézetben, a Sztehlo Gábor által alapított Örömvárosban, Gaudiopolisban. Tanulni akart és elvégezte az újságíró iskolát, akkor az komoly rang volt a hatvanas évek legelején. De már korábban is publikált különböző lapokban, sőt, a rádióban is alkalmazták őt, előbb gyakornokként, majd munkatársként. Volt egy rövidke periódus, amikor eltanácsolták onnan. Később erről úgy beszélt, hogy valami nőügy állhatott a háttérben, de a tehetsége egyszerűen nem hagyta, hogy elkallódjon, hogy eltűnjön valahol a süllyesztőben. Dolgozott Veszprémben, Győrben, sőt, a hatvanas évek közepén a Kohó és Gépipari Minisztérium sajtóosztályán is. Aztán 1964-ben került végleg a helyére, a Magyar Rádióhoz. Kultikus műsorok fűződnek Szilágyi János nevéhez. A Táskarádió, egy fiataloknak szóló műsor, amelyet vártak, amelyért rajongtak, elsősorban a műsorvezető miatt. A Halló itt vagyok! című műsora 1980 januárjától hétfőnként jelentkezett késő este. „Pontosan tíz évig, 1989 decemberéig csináltam. Bent ültem a stúdióban és bárki betelefonálhatott. Nagyon meglepett, egy kicsit meg is ijesztett ennek a műsornak a szinte hisztérikus sikere. Bárhová mentem, mindenhol ez volt a téma, erről kérdeztek. Nem egyszer mondták az egyes betelefonálókra, hogy mennyi hülye hív fel téged. Erre kialakult egy sablonválaszom: te is hülye vagy, csak nem telefonálsz…”
Természetesen a televízióban is fontos szerepet szántak Szilágyi Jánosnak, olyan műsorokat vezethetett a képernyőn, mint a Halló, itt vagyunk! a Kettesben, a Show-bálvány. Közben könyveket írt, megannyi újságban publikált. És felfedezte Fülét, ezt a kis álomvilágot, ahová pihenni, kikapcsolódni járt. Első felesége Géczy Dorottya színésznő volt, aki egy fiúval ajándékozta meg őt, második házasságából pedig egy kislánya született. Aztán jött a harmadik frigy, Vidák Györgyi, a különleges tehetségű művész, akit 1987-ben vett feleségül és azóta is harmonikus kapcsolatban élnek. Szilágyi János ma sem pihen, A legendás műsorvezetőnek megvan a véleménye a politikáról, az életről és, ha kérdezik ma is nyíltan elmondja, mert szerinte nincs kellemetlen kérdés, csak kellemetlen válasz.
Szilágyi János könyvei: Halló, itt vagyok, Kollégák, Privát megtalálhatók intézményünk - az oroszlányi Kölcsey Ferenc Művelődési Központ és Könyvtár - gyűjteményében.




