1922. május 22-én először adták elő az Aquincumban rendezett Székely Egyetemista és Főiskolai Hallgatók
Egyesülete találkozón a székely himnuszt.
A Mihalik Kálmán által megzenésített vers, amelynek szerzője Csanády György volt, az első világháború után nem csak Erdélyben terjedt el, hanem az egész Kárpát-medencében. Nyomtatásban legelőször 1940-ben jelent meg a Rózsavölgyi Kiadó jóvoltából. A dal később Erdély székely-magyar lakosságának második himnuszává vált. 1946 és 1989 között mind Romániában, mind Magyarországon a tiltott énekek listáján szerepelt a dal. A 2009. szeptember 5-én, Székelyudvarhelyen megtartott Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlésen az önkormányzati képviselők határozatban fogadták el Székelyföld hivatalos himnuszának.




