Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - május 29.

1953. május 29-én délelőtt fél 12-kor jutott fel a Csomolungma tetejére Edmund Hillary

új-zélandi hegymászó és segédje, Tendzin Norgaj. A két férfi majdnem kereken száz évvel azután érte el a Mount Everest néven is ismert hegy csúcsát, hogy a geodéták azt kiáltották ki a Föld legmagasabb pontjának. Visszatérésük után Indiában és Nepálban is nagy ünnepségekkel fogadták őket, Tendzinget egyesek szó szerint istenként kezdték tisztelni, Hillaryt pedig II. Erzsébet brit királynő lovaggá ütötte. 1956 és 1965 között még tíz másik csúcsot megmászott a Himalájában. 1958. január 4-én a Nemzetközösségi transzantarktiszi expedíció tagjaként, az új-zélandi részleg vezetőjeként eljutott a Déli-sarkra. 1985-ben Neil Armstrong társaságában egy kétmotoros repülővel leszálltak az Északi-sarkon is. Ezzel ő lett az első ember, aki járt a Föld mindkét pólusán és a Mount Everesten – amit a harmadik pólusnak is szoktak hívni.

2023. május 27., 23:45
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek