75 évvel ezelőtt kezdte meg működését az Úttörővasút.
A budai hegyekben kanyargó vasútról 1947-ben döntöttek. Az építkezés 1948 áprilisában kezdődött el, és július 31-én már át is adták az első három állomást, itt meg is indult a közlekedés. Az eredeti tervek nem Hűvösvölgyig vezették volna a vasutat, hanem a zugligeti villamos-végállomásig, de a kedvezőtlen terepviszonyok miatt ezt elvetették. 1949-ig a Szépjuhásznéig (1990 előtt Ságvári liget), 1950-re Hűvösvölgyig készült el a pálya. Itt 1956-tól 1973-ig mozgólépcső is működött, azzal lehetett lejutni az egykori villamos-végállomásra. A 11,2 km hosszú vonalon hét állomás és két táblás megállóhely található. A vasút 1990. május 31-én kapta végül meg az eredetileg is neki szánt nevet, és ettől kezdve hívjak Gyermekvasútnak.
És ki lehet gyermekvasutas?
”Gyermekvasutasnak azok a gyerekek jelentkezhetnek, akik tanulmányi átlaga legalább jó, azaz legutóbbi év végi vagy félévi bizonyítványukban az osztályzatok átlaga eléri a 3,8-at, közepesnél rosszabb érdemjegyük nincsen, és magatartásuk is megfelelő. A 4,0-nál alacsonyabb tanulmányi eredménnyel jelentkezőknek vállalni kell, hogy iskolai bizonyítványuk átlagát legalább 4,0-ra javítják.”




