Bazilika 800 – az Ünnep éve
Idén, 2024-ben nyolcszáz éve, hogy Szent Márton pannonhalmi monostorának ma is álló szerzetestemplomát helyreállították és ünnepélyesen felszentelték. A felszentelést II. András király jelenlétében Bereck váci püspök, Jakab nyitrai püspök és a zenggi püspök végezte. Minderről tanúskodik II. András pergamenlevele, amelyet a Pannonhalmi Főapátsági Levéltár őriz (PFL, Capsa 31. G.). Az uralkodó, miután feleségével és az ország számos mágnásával együtt részt vett a templom és a monostor felszentelésén, a monostor anyagi támogatására is ígéretet tett 1225-ben, ugyancsak egy oklevél tanúsága szerint (PFL, Capsa 1. F.).
A pannonhalmi szerzetesközösség szeretné méltó módon megünnepelni és közösségi ünneppé tenni a pannonhalmi bazilika újjáépítésének és felszentelésének nyolcszázadik évfordulóját. Nem találunk olyan középkori templomot Magyarországon, amely méretében és történelmi jelentőségében vele összehasonlítható volna, s a pannonhalmihoz hasonló épségben maradt volna fenn mindmáig – egy szinte megszakítások nélkül ezer éven át folyamatosan működő szerzetesközösség környezetében.
A Bazilika 800 emlékév időszaki kiállításai más-más aspektusból és eszközzel tárják a látogató elé a stílusában és történelmi jelentőségében is egyedülálló középkori templom gazdag múltját.
A részletes programot az alábbi linken tekinthetik meg https://pannonhalmifoapatsag.hu/programok-2024/.
forrás: pannonhalmifoapatsag.hu




