Az oroszlányi Kölcsey Ferenc Művelődési Központ és Könyvtár munkatársai Réthy Katalin biológus, agroökológus a
Közösségi Hálózat a Mezőgazdasági Sokféleségért (Magház) meghívására vettek részt az országos Magkönyvtári találkozón Lentiben.
A program házigazdája, Lapath Gabriella könyvtárbemutatójával indult, ahol munkatársaink körbejárták a 2012-ben felújított intézményt.
Ezt követően Réthy Katalin, a Magház képviseletében ismertette a szervezet célkitűzéseit. Beszélt a hazai agrobiodiverzitás fontosságáról, a magbörzékről, magfogó képzésekről, közösségi magbankokról, valamint arról, hogyan segítik a szaporítóanyagok megőrzését és elérhetőségét.
Ezután Lipka Borbála természetvédelmi mérnök osztotta meg gondolatait a mezőgazdasági sokféleségről. Felhívta a figyelmet arra, hogy menyire fontos biológiai sokféleség, hogy a haszonnövények és -állatok fennmaradása emberi gondoskodás nélkül nem biztosított. Érdekes adatokat is hozott: a világon 382 ezer vadon élő növény közül csupán 6000 alkalmas élelmezésre, de ezek közül is mindössze 9 faj biztosítja a megtermelt élelmiszerek 66%-át.
A szakmai előadások után több könyvtár osztotta meg tapasztalatait a magkönyvtári szolgáltatás működtetéséről.
Zalaegerszegről Kovács Ágota könyvtáros, a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár képviseletében bemutatta, hogyan építették ki saját rendszerüket, milyen nehézségekkel szembesültek a kezdetektől napjainkig.
Óbuda részről Szépvölgyi Katalin könyvtáros, a Platán Könyvtár dolgozója elmondta, hogy 2019 óta működik náluk a magkönyvtár, amely az évek során országos mintává vált. Kiemelte környezettudatos szemléletüket és beszélt legújabb fejlesztésükről, a kertAPPu alkalmazásról.
Az intézmény környezetvédelemért végzett munkáját az IFLA 2020-ban nemzetközi Zöld Könyvtár díjjal ismerte el.
Oroszlányt, illetve intézményünket Kozmáné Gombkötő Hajnalka könyvtáros kollégánk prezentációjában mutatta be a várost és a nevezetességeit (pl. Majki Remeteség, Eszterházy-kastély, Bányászati Múzeum), valamint a nemrég elindított magkönyvtári szolgáltatásunkat.
A program ebédszünet után folytatódott a szekszárdi Illyés Gyula Könyvtár részéről Kovács Norbert számolt be eddigi eredményeikről, illetve beszélt arról, hogy milyen nehéz megszólítani az embereket, és a saját kollégáit is a magkönyvtárral kapcsolatban.
A magkönyvtári találkozó után kollégáink megismerkedtek Lenti város Művelődési Központjával is, amit a könyvtárhoz hasonlóan 2012 -ben újítottak fel. A két intézmény, hasonlóan hozzánk nemcsak fizikálisan, de szónak legjobb értelmében is szorosan egybefonódik. Számunkra a kulturális intézmény színházterme volt igazán irigylésreméltó, ahol igazi színházi nézőtéri kialakítás fogadott bennünket.
A megszerezett információkkal, tapasztalatokkal indultunk el Lenti városából.




